You are here: Home / FLL / Competitions

Competition Results and Files

Here are the results from the Los Altos Competitions held since 2002. The first one was held in 1999.

2014 Season Results

Results from November 16, 2014 Los Altos Robotics FLL qualifying tournament held at Blach Middle School

Congratulations on another great tournament! Here is a ranked list of overall scores and the scoring details for each team for each of their three runs.   Here are the competition e-mail and team judging and mission schedule.

The Los Altos Robotics 2014 FLL Tournament photos are available here.  Thanks to Sally Li, our event photographer.

Team Awards:

  • Champions Award
    • Robokidz
  • Robot Design Award
    • 1st - iRobot
    • 2nd - Golden Falcons
  • Project Award
    • 1st - Three Roboteers
    • 2nd - Robo-Masters
  • Core Values Award
    • 1st - Knowledge Pirates
    • 2nd - The Flaming Wambats
  • Robot Performance
    • 1st - Knowledge Pirates
    • 2nd - The Musketeers
  • Judges' Choice Award
    • The Innovators - Their project, while technically not addressing the challenge of learning, was extremely innovative and reflected great core values.
  • Team Spirit Award
    • Diabolical Chickens - The team members demonstrated an abundance of respect and friendliness toward each other and fellow teams, the embodiment of gracious professionalism®.
  • Against All Odds Award
    • Sapient Seven - Although this team did not fare very well in the robot competition, they scored well in all three judging categories

Advancing Teams:

  • Knowledge Pirates
  • The Musketeers
  • Robo Tigers
  • iRobot
  • Furious Four Programmers
  • Robokidz
  • The Flaming Wambats

 

Volunteer Awards:

Volunteer Awards were given out by Derek Witte.  As he did so, he told people about what each person had done to win the award.  Here is what he said.

  • Schuh Family Award for Distinguished Service over an extended period of time:
    • Sally Shan Li
  • Outstanding Volunteer Award
    • Vadim Kutsyy
  • Youth Volunteer Award
    • team 400 - "Marked for Death" - Robbie, Katrina, Sarah, Maya and Aruna

 

Past recipients of the Schuh Family Award for Distinguished Service:

    • 2013: Linda Ren
    • 2012: Betsy Atler
    • 2011: Steve Putz
    • 2010: Derek Witte
    • 2009: Finbarr Crispie
    • 2008: Eitan Fenson
    • 2007: Tom Sartor, Mike Murray, Edmond Macaluso

 

2013 Season Results

Results from November 17, 2013 Los Altos Robotics FLL qualifying tournament held at Blach Middle School

Congratulations on another great tournament! Here is a ranked list of overall scores and the scoring details for each team for each of their three runs.   Here are the competition handout and team judging and mission schedule.

The Los Altos Robotics 2013 FLL Tournament photos are available here.  Thanks to Sally Li, our event photographer.

Team Awards:

  • Champions Award
    • 1st - Magic Dunkeys
    • 2nd - Panthers
  • Robot Design Award
    • 1st - Mat Scientists
    • 2nd - No-Name Ninjas
  • Project Award
    • 1st - Mindstorm Detectives
    • 2nd - Robotic Bees
  • Core Values Award
    • 1st - Eagles (Smileys)
    • 2nd - Rug Rats
  • Robot Performance
    • 1st - Robotic Bees
    • 2nd - Magic Dunkeys
  • Judges' Choice Award
    • Niles Lego Force - for reporting a scoring error that ended up being to their detriment.  The judges also remarked that they were impressed with their gracious professionalism®.
  • Team Spirit Award
    • Loyola Legobots - The team entertained the judges with their exuberance and creative costumes.  They were the personification of fun during the tournament.

Advancing Teams in alphabetical order:

  • Brickmasters
  • Furious Four Programmers
  • Magic Dunkeys
  • Mat Scientists
  • Mindblowers
  • No-Name Ninjas
  • Panthers
  • Robotic Bees
  • Rug Rats

 

Volunteer and Coaching Awards:

Volunteer and Coaching Awards were given out by Derek Witte.  As he did so, he told people about what each person had done to win their award.  Here is what he said.

    • Schuh Family Award for Distinguished Service of an extended period of time:
      • Linda Ren
    • Outstanding Volunteer Award
      • Biswa Ghosh
    • Youth Volunteer Award
      • Tommy Yang
      • Spencer Witte
    • Outstanding Coach Award
      • Parul Vasani
      • Kanaiya Vasani
      • Alice Lancester

 

2012 Season Results

Results from November 18, 2012 Los Altos Robotics FLL qualifying tournament held at Blach Middle School

Congratulations on another great tournament! Here is a ranked list of overall scores and the scoring details for each team for each of their three runs.   Here are the competition handout and team judging and mission schedule.

The Los Altos Robotics 2012 FLL Tournament photos are available here.  Thanks to Sally Shan Li, our event photographer.

Videos are also available here.  Special thanks to Andy Woo for capturing the teams and posting the videos.

 

Team Awards:

  • Champion’s Award - M
  • Robot Design Award
    • 1st - Super Rookies
    • 2nd - Na2
  • Project Award
    • 1st - Dancing Bananas
    • 2nd - The Dependables
  • Core Values Award
    • 1st - The Nerd Herd
    • 2nd - Lightning Bots
  • Robot Performance
    • 1st - Na2
    • 2nd - RoboKidz
  • Judges' Choice Award
    • The Dependables - In addition to their gracious professionalism, telling the scorers that they were given too high a score, they also impressed the Design judges with their innovative design
  • Rookie Award
    • Cougar 2012 - Core Values judges were struck by the determination and spirit of these 4th graders
  • Team Spirit Award
    • SynerGY - Wonderful gracious professionalism noted at the tables by the referees

Advancing Teams in alphabetical order:

  • The Clones
  • Cougar 2012
  • Dancing Bananas
  • The Dependables
  • La Entrada
  • Lightning Bots
  • M
  • Na2
  • The Nerd Herd
  • RoboKidz
  • Super Rookies
  • SynerGY

Volunteer Awards:

Volunteer  Awards were given out by Derek Witte.  As he did so, he told people about what each person had done to win their award.  Here is what he said.

    • Schuh Family Award for Distinguished Service of an extended period of time:
      • Betsy Atler
    • Outstanding Volunteer Award
      • Linda Ren
    • Youth Volunteer Award
      • Erik Bahl

 

2011 Season Results

Results from November 13, 2011 Los Altos Robotics FLL qualifying tournament held at Blach Middle School

Congratulations on another great tournament! Here is a ranked list of overall scores and the scoring details for each team for each of their three runs.  Here is the impressive scoring spread sheet created by Steve Puts and used during the tournament.  Here are the tournament announcements and schedule for the competition day, matches, and judging.

The Los Altos Robotics 2011 FLL Tournament photos are available here.

Awards are:

  • Champion’s Award: SAP0wer4
  • Robot Award: Lightning Bots
  • Core Values Award: Hazardous Waste
  • Project Award: Alien Calamari
  • Performance: The Cyborgs - 152 points
  • Advancing teams are the 5 award winners above and:
    • The Other Team Again
    • 40 Loyola SAPlings
  • Volunteer and Coaching Awards were given out by Mike Murray.  As he did so, he told people about what each person had done to win their award.  Here is what he said.
    • Schuh Family Award for Distinguished Service of an extended period of time:
      • Steve Putz
    • Outstanding Volunteer Award:
      • Karen Davis
      • Sally Li
      • Austin Schuh
    • Youth Volunteer Awards:
      • Spencer Witte
      • Lauren Yang
    • Coaching Award:
      • Betsy Atler

Teams

.

Team # Team Name Rookie Team? Team Size Num Coaches / Mentors Mentor(s) from FIRST teams School / Organization Coach Name Assistant Coach Street Address City Zip/Postal Code

.

353 The Cyborgs no 6 1 - - Bay Chang Saint Vincent Ln Foster City 94404

.

3583 Mat Scientists - 4 1 - Oak Avenue Elementary Biswa Ghosh Havenhurst Drive Los Altos 94024

.

3927 Hazardous Waste - 3 2 - - Matt Crowley Linda Vista Way Los Altos 94024

.

5221 Extreme Kennedy - 6 2 - - Allan Evans Westlynn Way Cupertino 95014

.

5820 Pieceful Programmers no 4 1 - - Warren Horowitz Orangetree Lane Mountain View 94040

.

6134 Lightning Bots no 6 2 - - Betsy Atler Hollingsworth Dr Mountain View 94040

.

6195 SAP0WER4 - 4 2 - SAP Shuyuan Chen Sally Shan Li Arbor Avenue Los Altos 94024

.

6222 Androids - 3 4 FRC 1072 - Alex Runke Pepper Dr Los Altos 94022

.

6373 Kung Food - 6 1 - Robotics Learning Steve Putz Pomeroy Ave Santa Clara 95051

.

7667 Fantastic Lego Legion - 2 2 - - Ray Smith Hayman Place Los Altos 94024

.

7940 Gears - 2 1 - - April Liu Woodstock Ln Mountain View 94040

.

8043 MINITW (Most Interesting Name in the World) no 3 1 - Mt View High / Springer Elementary Peter Tong Limetree Lane Mountain View 94040

.

8627 The Other Team Again no 3 2 - - Warren Horowitz Orangetree Lane Mountain View 94040

.

8717 Saposaurus - 4 2 - Bullis Charter School Eric Cooper Arash Baratloo Los Altos 94022

.

8947 40 Loyola SAPlings  - 5 2 - - Peter Stanley Mora Drive Los Altos 94024

.

9738 Alien Calamari - 4 5 - - David Glazer Glenwood Ave Woodside 94062

.

    Results from October 23, 2011 Los Altos Robotics FLL scrimmage held at Blach Middle School

    Here is a ranked list of overall scores and the scoring details for each team for each of their runs.  Here are pictures from the scrimmage.

      2010 Season Results

      Results from November 14, 2010 Los Altos Robotics FLL qualifying tournament held at Blach Middle School

      Congratulations on another great tournament! Here is a ranked list of overall scores, the match scores showing who played who on which table and at what time, and the scoring details for each team for each of their three runs.

      Awards are:

      • Champion’s Award: The Other Team
      • First Place Design: Team Bionic
      • Second Place Design: BioBots
      • First Place Teamwork: Master Mindstorms
      • Second Place Teamwork: MINITW
      • First Place Project: Lightning Bots
      • Second Place Project: Almaden Penguins
      • First Place Performance: Lego Legends - 260 points
      • Second Place Performance: BioBots - 240 points
      • Team Spirit: Chocolate Mangoes
      • Advancing teams are:
        • The Other Team
        • Lego Legends
        • Team Bionic
        • Lightning Bots
        • Master Mindstorms
        • BioBots
        • MINITW
      • Volunteer and Coaching Awards:
        • Schuh Family Award for Distinguished Service of an extended period of time: Derek Witte
        • Outstanding Volunteer Award: Steve Putz
        • Youth Volunteer Awards:
          • Jeremy Macaluso
          • Steven Murray
          • Brian Silverman
          • Joshua Horowitz
          • Brandon Huang
          • Lucas Tong
        • Coaching Awards:
          • Ken Chen
          • Warren Horowitz

      2009 Season Results

      Results from November 21, 2009 Los Altos Robotics FLL qualifying tournament held at Blach Middle School

      We had a great FLL qualifying Local Competition on November 21 at Blach Intermediate School.  Here is a ranked list of scores, match by match scores, and detailed results from the competition matches and below is a summary of all of the awards.  Photos courtesy of Shahid Ahmed are available for the Local Competition and the Scrimmage.

      Champion’s Award:  Los Altos Geek SquadSAP.jpg

      Project Award:
            1. Bionic Brothers
            2. Sapphire Force

      Design Award:
            1. We Ate the Mat
            2. SAP Robot Builder

      Teamwork Award:
            1. Lego Lords
            2. Fortune Cookies

      Performance Award:
            1. SmartNavigators
            2. We Ate the Mat

      Team Spirit Award:  Lego Wegos - Great team spirit and the team was clearly enjoying participating in the tournament.
      Judges Choice Award:  Lightning Bots - The team members did not know each other before the season, formed their team using a website sign-up, worked together well, had lots of fun, and were excited about the tournament.

      Teams that advanced in alphabetical order:

      • Bionic Brothers
      • Fortune Cookies
      • Lego Lightning
      • Lego Lords
      • Los Altos Geek Squad 
      • Robot Snappers 
      • Sapphire Force 
      • SmartNavigators 
      • We Ate the Mat

      Volunteer Awards:setup.jpg

      Schuh Family Award - honors one or more individuals who have consistently made generous and outstanding contributions over the course of several years to the events.

      • Finbarr Crispie - Finbarr has been the steady voice in board meetings, helping to drive good decisions and always willing to take on a task to get things going.  He recruited one of the best judging groups we have ever had for the 2008 Local Competition.

      Outstanding Volunteer Award - given to one or more individuals who have made special contributions to enhance the events during the 2009

      season.

      • April Liu - In her first year on the Board of Directors, she volunteered to coordinate all of the tasks and volunteers for putting on the Scrimmage and Local Tournament.
      • Sriram Chelluri - Recruited an excellent group of referees for the Scrimmage and the Local Tournament and excellent Judges for the Local Tournament.
      • Warren Horowitz - Took on a very important task of interfacing with the Nor Cal FLL group and did such a great job of it that he made it look easy.
      • Karen Mahoney - Was the head referee for the second year in a row for the Los Altos Local Competition and helped Sriram recruit referees and judges.

      Teams that Participated:

      Los Altos Robotics 2009 FLL Tournament Teams

       

       Pit #

      FLL#

       

      Name

      Coach(s) & Managers

      School

      # & Grade

      Year

       

      1

      7042

       

      Name Here

      Dorit Perry

      Blach

      1-8th, 1-7th, 1-6th

      4

       

      2

      4411

       

      AtomicBots

      Eva Carrender

       

       

       

       

      3

      4680

       

      Bionic Brothers

      Warren Horowitz

      Blach

      2-7th, 2-4th

      3

       

      4

      5087

       

      Fortune Cookies

      Mike Murray

      Oak

      2-5th, 2-6th

      1

       

      5

      1313

       

      FYRE

      Sandy Leung

      Cupertino Middle

      3-8th

      1

       

      6

      8876

       

      Hackers

      Ken Gross

      Almond

      5-5th

      0

       

      7

      6212

       

      Lego Lightning

      Bob Stoll

      Oak

      4-sixth

      2

       

      8

      6758

       

      Lego Lords

       

       

       

       

       

      9

      5948

       

      Lego Warriors

      Vadim Kutsyy

      Covington

      3-fourth, 1-5th, 1-6th

      0

       

      10

      6753

       

      Lego Wegos

      Bill Orner

      Bill Orner

       

       

       

      11

      6690

       

      Lightning Bots

      Doug and Betsy Atler

      Canterbury

      1-fifth, 3-4th

      0

       

      12

      2229

       

      Los Altos Geek Squad

      Derek Witte

      Blach, Menlo

      3-7th

      2

       

      13

      3668

       

      Master Mindstorms

      Matt Crowley

      Loyola

      3-fifth

      1

       

      14

      4889

       

      MotorBots

      Steve Putz

      Home School

      6-home school

      2

       

      15

      7162

       

      Oakbots

      Ullas Gargi

      Oak

      4-fourth

      0

       

      16

      5513

       

      Robot Snappers

      David Patmore

      Bullis-Charter

      4-fifth

      1

       

      17

      4113

       

      SAP Explorers

       

      CK Singla

      Loyola, Montclaire, Almond

      5-4th

      0

       

      18

      3567

       

      SAP KARP

      April Liu

      Oak

      6-5th

      1

       

      19

      4109

       

      SAP Robot Builder

      Wenshan Liu

       

       

       

       

      20

      4693

       

      Sapphire Force

      Madhukar Govindaraju

      Kennedy, Cupertino

      7-seventh

      1

       

      21

      6454

       

      Shape Shifters

      Steve Kelem

       

       

       

       

      22

      5855

       

      SmartNavigators

      Jack Ye

      Santa Rita

      1-5th, 2-4th, 1-3rd

      0

       

      23

      6359

       

      ThunderBots

      Bill Welden

       

      3-6th, 1-5th, 2-4th

       

       

      24

      3858

       

      We 8 the Mat

      Steve Silverman

      Blach

      2-8th. 1-10th

      7

       

      2008 Season Results

      The Los Altos FLL Tournament, Blach Intermediate School, November 23rd, 2008.
      We had the Scrimmage at Blach Intermediate School on October 26, 2008.

      The scrimmage handout (doc) has the announcements, schedule, awards, and scrimmage match rules.

      2007 Season Results

      The Los Altos FLL Tournament was held at Blach Intermediate School on December 2nd, 2007.
      We had the Scrimmage at Blach Intermediate School on October 21, 2007.

      This table shows the teams and team information for the teams that participated in the Blach School Scrimmage held on October 21, 2007.

      • Score summary showing the results for the different award catagories. Highest score for a single match, total points which is simply the sum of the scores from all of the team's matches, and average points, and most improved which is computed by taking the difference between a team's best score and their first score. Only the highest score for a single match was awarded certificates.

      2006 Season Results

      We had Local Competitions at two locations on November 18, 2006.

      Twenty seven Los Altos FIRST LEGO League teams with over 100 4th to 8th grade students participated in competitions at Loyola (North Teams) and Oak Avenue Schools (South teams) on Saturday November 18, 2006. From these, eight teams were selected to advance to the Northern California Championship Tournament to be held in San Jose on January 20, 2007. Two teams, one at each tournament, received the Champion's Award, which recognizes the most outstanding team based on robot performance, teamwork, a research project, and robot design.

      A Distinguished Service Award, Outstanding Volunteer Awards, and Outstanding Young Mentor Awards were given out for the same people at both tournaments. Here are the nomination forms for these awards.

      Loyola School (North Teams) Results

      Oak Avenue School (South Team) Results

      We had Scrimmages at two locations on October 15, 2006.

      This table shows the teams and team information for the teams that participated in the Covington School and Loyola/Oak Avenue School Scrimmages held on October 15, 2006. The Loyola/Oak Avenue Scrimmage took place at Loyola and the Local Competition for these teams will take place at Oak Avenue School.

      Covington School Results

      • Score summary showing the results for the different award categories. In brief, awards were given for the most number of times at the table, highest points for a single match, total points which is simply the sum of the scores from all of the team's matches, and average points, and most improved which is computed by taking the difference between a team's best score and their first score.

      Loyola/Oak Avenue School Results

      This Scrimmage was held at Loyola School. The Local Competition for this group of teams will be held at Oak Avenue School.

      2005 Season Results

      We had Local Competitions at two locations on November 19, 2005.

      Twenty three Los Altos FIRST LEGO League teams with over 100 4th to 8th grade students participated in competitions at Covington and Oak Avenue Schools last Saturday. From these, eight teams were selected to advance to the Northern California tournament to be held in San Jose on January 14. Two teams, one at each tournament, received the Director's Award, which recognizes the most outstanding team based on robot performance, teamwork, a research project, and robot design. The winning Covington team "20,000 Bricks" consisted of Michael, Rebecca, and Brian Burks (Los Altos), Brandon Young (Cupertino), Alex Luh, and Leslie and Gregory Irwin (San Jose) and the winning team at Oak Avenue School "Lego Legends" was made up of Steven Chakerian, Ehren Elder, Mark Mekkittikul, and Alexander Runke (all of Los Altos). For their research projects, the winning teams studied threats to sea otters (20,000 Bricks) and designed a way to get clean, renewable energy from the ocean (Lego Legends).

      Outstanding Volunteer Awards and Outstanding Young Mentor Awards were given out for the same people at both tournaments. Here are the nomination forms for these awards.

      Thanks to Kathi Fox, we have a great collection of photographs from the two tournaments available at her website.

      Covington School Results

      Oak Avenue School Results

      We had Scrimmages at two locations on October 16, 2005.

      Covington School Results

      Oak Avenue School Results

      Los Altos Robotics placed 6 teams in the top 25 of the 64 team field at the 2005 Northern California state FLL tournament held on January 14, 2006.

      In addition to 6 teams placing in the top 25, the LEGO Legends placed 3rd Place overall for the the Director's Award. The tournament judges also bestowed a special award for mentorship on Austin and Travis Schuh. The Schuhs are past competition champions from Los Altos, now too old to compete in the tournament. The brothers created a training program for new teams and coaches. They made presentations to over 40 coaches at the beginning of the season and worked directly with six different teams, giving them hands-on training.

       

      The complete results from the NCaFLL web site are available here. There was also a nice article in the Los Altos Town Crier.

      Performance Results (Los Altos Robotics Teams)
      Team # Team Name
      Round 1 Round 2 Round 3 Highest State Rank
      411 LEGO Legends
      (Oak, Loyola)
      207 307 325 325 5
      2269 Chickened Out  (Covington, Springer, Bullis Charter, Graham)
      247 297 200 297 8
      508 DogBots
      (Blach)
      264 222 217 264 16
      1725 LEGOers
      (Santa Rita, Almond)
      262 165 220 262 17
      2889 20,000 Bricks
      (home school)
      189 257 54 257 21
      3808 Supersonic Turtles (Hausner)
      205 156 246 246 25
      3070 LEGO Stars
      (Oak)
      172 174 207 207 43
      4011 Flying Vikings
      (Egan)
      152 78 143 152 55

       


      Team: LEGO Legends with 3rd place Directors Award


      Team: Chickened Out


      Team: DogBots


      Team: Supersonic Turtles


      Team: LEGO Stars

      2004 Season Results

      2003 Season Results

      2002 Season Results

      Document Actions